Usyk vs Dubois 27 august: lovitură sub centură! Cine a câștigat până la urmă? VIDEO COMPLET DE LUPTA

O seară de box profesionist la Wroclaw (Polonia)! Aici, pe 27 august, se luptă pentru titlurile WBA, IBF și WBO la categoria grea între ucraineanul Oleksandr Usyk (20-0, 13 KO) și britanicul Daniel Dubois (19-1, 18 KO).

Surpriză britanică! În runda a 5-a, Dubois i-a dat adversarului o lovitură grea sub centură, după care Usyk a căzut la podea, neputând să se ridice imediat. Ucraineanul a trebuit să facă o pauză de recuperare de 5 minute.

În general, Dubois își caută șansa pentru un knockout, în timp ce Usyk este mai divers și mai activ. Nu degeaba unchiul lui Tyson Fury a spus înainte de această luptă că au existat mai multe ligi între Dubois și ucrainean… Dacă nu va fi knockout, judecătorii vor da victoria lui Usyk, prin decizie divizată sau unanimă.

Arena din Wroclaw este plină de refugiați ucraineni. Au scandat numele boxerului ucrainean înainte de luptă. Și în timpul duelului scandează periodic „Ucraina! Ucraina!”

Cu toate acestea, runda a 8-a a adus victoria ucraineanului prin TKO! Usyk a câștigat deja cea de-a 21-a victorie în ringul profesioniștilor, iar Dubois a înregistrat o a doua înfrângere. Acesta este al 14-lea knock-out al lui Usyk în ringul profesionist.

Desigur, Usyk are nevoie de o luptă cu Fury. Victoria asupra țiganului îl va face un boxer cu adevărat grozav.