Tenis. Belarusul Ivashko a ajuns la tabloul principal al turneului de la Monte Carlo

Belarusul Ilya Ivashko continuă să câștige la prestigiosul turneu de tenis ATP Masters 1000 de la Monte Carlo.

Rețineți că fondul de premii al competiției din acest an este de 5.779.335 de euro.

Compatriotul (acum pe locul 75 în clasamentul mondial) după două victorii în selecție a ajuns în tabloul principal al turneului.

În turul doi de calificare, Ilya s-a întâlnit cu cea de-a 98-a rachetă a japonezului mondial Taro Daniel.

Ivashko

Meciul s-a dovedit a fi încăpățânat: după ce a câștigat primul set cu scorul de 6:4, Ivashko a pierdut al doilea – 6:7 (8:10 la tie-break).

Belarusul a „luat” al treilea joc cu mai multă încredere – 6:2. Meciul a durat 2 ore și 52 de minute.

În primul tur, tenismenul din Belarus l-a înfruntat pe francezul Hugo Gaston (locul 104 în clasament). Ivashko a câștigat în două jocuri cu același scor – 6:4 și 6:4.

Astfel, Ilya a trecut cu succes de calificare – este în tabloul principal al turneului. Iar adversarul său din 1/32 de finală va fi stabilit ulterior.

Să adăugăm că la Monte Carlo sunt așteptați să participe jucători de tenis de renume mondial, inclusiv Daniil Medvedev, Andrey Rublev, Novak Djokovic, Stefanos Tsitsipas, Kasper Ruud și alții.

Anul trecut turneul a fost câștigat de grecul Stefanos Tsitsipas.