Regula încălcată la debutul în MLS: Messi dezamăgește New York-ul, dar pedeapsa este iminentă

Regula încălcată în debutul în MLS
Messi dezamăgește New York-ul, dar pedeapsa este iminentă

Lionel Messi înscrie din nou. De data aceasta, la debutul său în MLS. Campioana mondială iese de pe bancă pentru Inter Miami, dar are nevoie de doar 30 de minute pentru a decide meciul împotriva lui New York Red Bulls. Messi chiar își inițiază singur golul târziu – dar apoi riscă un penalty.

Lionel Messi nu a debutat pentru prima dată de când s-a alăturat lui Inter Miami și a marcat în continuare al unsprezecelea gol în nouă meciuri pentru noul său club. Campionii mondiali din Argentina au marcat al doilea gol în minutul 89 al victoriei cu 2-0 în fața New York Red Bulls în Major League Soccer sâmbătă seara (ora locală). De asemenea, a inițiat golul cu un control puternic al mingii și o pasă inteligentă în suprafața de pedeapsă către tânărul Benjamin Cremaschi. Messi a intrat ca înlocuitor în minutul 60, iar Sergio Busquets a venit și el de pe bancă și a debutat în MLS.

Jocul a fost și prima apariție a lui Messi în liga profesionistă nord-americană, jucătorul de 36 de ani a câștigat până acum toate meciurile cu Miami. Meciurile anterioare au fost toate în competiții de cupă. A câștigat prima ediție a Cupei Ligilor cu Miami și și-a asigurat primul titlu al echipei. Inter Miami a ajuns recent în finala US Open Cup.

Messi încalcă regula

Debutul lui Messi în MLS a fost așteptat cu nerăbdare atât de fani, cât și de media. Presa americană a raportat că cele mai ieftine bilete pentru meciul Miami-New York de pe piața secundară cu două ore înainte de începerea startului au fost de 470 de dolari (435 de euro) și de câteva mii de dolari pentru cele mai bune locuri. Apple TV, care a devenit deținătorul drepturilor MLS în acest sezon, a arătat jocul și pe ecrane LED gigantice în celebra Times Square.

Realizările de la sosirea lui Messi contrastează cu situația din Miami în Major League Soccer. Echipa a fost pe ultimul loc în Conferința de Est înainte de meciul cu New York, a avut 11 runde neînvinse în MLS și a fost la 14 puncte de locurile din playoff. Datorită succesului, Miami a depășit Toronto. Pentru că Messi nu a vorbit cu reporterii după aceea, a încălcat una dintre regulile din MLS. Un reprezentant al ligii a spus în prealabil că Messi, ca toți ceilalți jucători, va trebui să vorbească cu presa după meci dacă va fi necesar.