Record istoric pentru Bavaria: Kane, cu 100 de milioane de oameni, mătură Augsburg

Record istoric pentru Bavaria
100 de milioane de oameni Kane mătură Augsburg

După victoria clară de la Werder Bremen, FC Bayern a continuat debutul acasă al lui Harry Kane în Bundesliga. Echipa antrenorului Thomas Tuchel nu va lăsa nimic să ardă împotriva lui FC Augsburg și, bineînțeles, accentul este pus pe superstar.

Gala de goluri de superstarul Harry Kane, plus un record istoric: un FC Bayern net superior a câștigat cu ușurință derby-ul bavarez împotriva lui FC Augsburg cu 3-1 (2-0), datorită clasei noului său marcator, saltului în vârful tabelului Bundesliga nu a reușit. Un autogol nefericit al lui Felix Uduokhai în minutul 32 le-a adus campionilor record în avantaj. Cumpărare de 100 de milioane Kane a transformat un penalty după o decizie VAR în minutul 40. În minutul 69, jucătorul de 30 de ani a marcat al treilea gol în al doilea meci din liga. 75.000 de fani din Allianz Arena l-au sărbătorit euforic pe Kane.

Echipa München a fost primul club din istoria de 60 de ani a ligii care a depășit marca impresionantă de 4.000 (!) de puncte în clasamentul all-time. Cu 4001 de puncte în jocurile din 1978, campionii record sunt cu 918 puncte în fața lui Dortmund.

Musiala si Pavard lipsesc

Accidentul Jamal Musiala a lipsit la Bayern, pentru care Serge Gnabry s-a strecurat în XI. În plus, Benjamin Pavard, care era dispus să emigreze, nu era în echipă. Potrivit clubului, francezul, care este de acord cu Inter Milano, nu a putut juca din cauza unor probleme cu spatele. Antrenorul FCA, Enrico Maaßen, a trimis aceeași echipă în jocul care a cunoscut o victorie turbulentă cu 4-4 împotriva lui Gladbach la începutul ligii. Având în vedere performanța defensivă, Maassen a spus cu privire la Bayern: „Puteți chiar să obțineți o lovitură din asta”.

Dar nu arăta așa la început. Bavarezii au fost superiori, dar nu foarte periculoși împotriva Augsburgului bine eșalonat. Mai ales în ultima treime a fost o lipsă de precizie, Kane nu și-a ieșit pe cont propriu la început. Lipseau pase utilizabile către căpitanul echipei Angliei. FCA a avut atât de puține probleme în a ține favoriții la distanță. Din nou și din nou, oaspeții au încercat chiar să schimbe rapid – la fel ca și în marea șansă a lui Ermedin Demirovic, care a ratat liber (locul 27). În schimb, portarul Augsburgului, Finn Dahmen, a fost testat pentru prima dată după un șut al lui Leon Goretzka.

Bayern are nevoie de ajutor activ din partea FCA

Campionii recordului aveau nevoie de sprijinul activ al șvabilor pentru a conduce. Dahmen a salvat împotriva lui Leroy Sané, dar mingea a lovit genunchiul lui Uduokhai și de acolo în spatele liniei. Puțin mai târziu, arbitrul Daniel Siebert a decis un penalty după ce a studiat videoclipul, Niklas Dorsch a respins mingea cu mâna când Joshua Kimmich a șutat – Kane i-a mulțumit cu un șut sec la mijloc. În rest, echipa lui Tuchel, care ceruse mai multă stabilitate, nu a strălucit prea mult înainte de pauză.

Cu toate acestea: Bayern a rămas pe trăgaci, Kane a ratat decizia devreme (locul 49). FCA cu greu s-a putut elibera, Dahmen a salvat cu brio împotriva lui Gnabry (locul 64), Elvis Rexhbecaj la scurt timp pe linie împotriva lui Dayot Upamecano. Remarcabilul Sané a lovit stâlpul (al 68-lea) înainte ca Kane să fie din nou acolo și să smulgă.