Real Madrid 5-1 Valencia: 5 hit-uri și flops, în timp ce Los Blancos câștigă ușor

Real Madrid a fost cel mai bun dominant, când a trecut de Valencia cu 5-0 în La Liga sâmbătă, 11 noiembrie.

Echipa lui Carlo Ancelotti a primit o lovitură grea la începutul acestei săptămâni, mijlocașul vedetă Jude Bellingham suferind o accidentare la umăr. Italianul a făcut șase schimbări față de ieșirea anterioară în ligă, Rudiger și Kepa printre cei care au coborât pe bancă.

Valencia, pe de altă parte, căuta să adauge la rândul său de patru jocuri neînvins. Ei învinseseră Granada în ieșirea lor anterioară, iar antrenorul Ruben Baraja a făcut o singură schimbare, aducându-l pe Sergi Canos în locul lui Selim Amallah.

A fost un început de vis pentru Real Madrid, când Dani Carvajal a deschis scorul în minutul trei. Fundașul drept a alergat pe flanc și a lansat un dulce jumătate din voleu pe lângă portar pentru a marca 1-0.

Atacantul de la Valencia, Hugo Duro, a ratat apoi o pereche de ocazii, între ocazii multiple pentru gazde, de a-și mări avantajul.

Los Blancos și-au dublat în cele din urmă avantajul în minutul 42 prin Vinicius Jr. Interulul a încercat o lovitură de cap, dar mingea a sărit stângaci de pe umăr și a intrat.

Gazdele au început puternic și repriza secundă, efortul clinic al lui Vinicius din afara careului făcând scorul de 3-0 în minutul 49. O greșeală în spate a portarului Giorgi Mamardashvili a însemnat că Rodrygo a adăugat încă un minut mai târziu.

Real Madrid și-a pierdut foaia liberă cu întârziere, acordând un efort de la Duro în minutul 89. Cu toate acestea, Los Blancos (32) a redus avantajul cu Girona (34) în fruntea tabelului la doar două puncte. Iată cinci lovituri și flop-uri din joc.

#5. Hit – Rodrygo

Brazilianul a fost criticat pentru performanțele sale din acest sezon, după o campanie stelară 2022-23. El a marcat doar două goluri și o asistență care a condus la o performanță puternică împotriva lui SC Braga la mijlocul săptămânii în Liga Campionilor, înregistrând un gol și un assist. A dus forma împotriva lui Valencia, marcând două goluri și înființând încă două.

#4. Flop – Finalizarea lui Valencia

Los Ches va regreta că a ratat niște șanse mari care ar fi putut schimba aspectul jocului. La 1-0, Hugo Duro a șutat direct unu-la-unu cu Andriy Lunin în minutul 13, înainte de a rata de la o lovitură de cap cu o lovitură de cap în minutul 40. Oaspeții au terminat cu mai multe xG (1,95) decât Real Madrid (1,81) și au ratat trei ocazii mari.

#3. Hit – Vinicius Jr

Vinicius caută să revină în forma de anul trecut, după ce la începutul acestui sezon a suferit o accidentare la ischio-coarde, care l-a ținut afară aproape o lună. Tânărul de 23 de ani a făcut ieșiri bune împotriva lui Braga atât în ​​meciurile de acasă, cât și în deplasare din UCL, dar a fost fără gol sau asistență în ultimele sale trei meciuri din La Liga.

El a marcat o pereche de goluri împotriva Valencia, arătând un parteneriat formidabil cu Rodrygo.

#2. Flop – Apărarea Valencia

O ieșire slabă de la portarul lui Valencia și din spate i-au făcut să trimită cinci către o echipă de la Real Madrid fără golgheterul lor Jude Bellingham. Au fost tăiați prea ușor în mai multe ocazii și au făcut greșeli evitabile, deoarece gazdele erau prea clinice. De asemenea, Mamardashvili i-a dat un gol lui Rodrygo în repriza secundă.

#1. Lovitură – Real Madrid

Real Madrid nu a părut inconfortabil în absența mijlocașului vedetă Jude Bellingham, care a trecut de cinci pe o echipă nefericită din Valencia. Vinicius și Rodrygo au făcut spectacol, punând câte două, iar Carvajal adăugând altul. Odată cu victorie, ei sunt acum neînvinși în ultimii șapte în ligă și în ultimii 10 în toate competițiile.