„Petrecându-mi un timp de dezamăgire la acest club”, „Îmăriți terenul”

Fanii lui Arsenal l-au încercat pe Fabio Vieira pentru performanța sa în victoria echipei cu 3-1 în Premier League împotriva lui Burnley sâmbătă (11 noiembrie).

După prima lor înfrângere în ligă a sezonului – la Newcastle United – weekendul trecut, Gunners s-au întors la modalități de câștig la Emirates. Într-o primă repriză dezvăluită, echipa lui Mikel Arteta a depășit impasul în pragul pauzei prin Leandro Trossard.

Josh Brownhill a egalat pentru Burnley la 12 minute din a doua perioadă. Cu toate acestea, Gunners au revenit în frunte printr-o lovitură de William Saliba doar trei minute mai târziu, Trossard fiind furnizor.

Oleksandr Zinchenko a făcut 3-1 cu 16 minute de la final. Chiar dacă Vieira a fost exclus la șapte minute de la final pentru o provocare slabă pe Brownhill, Gunners s-au menținut la egalitate la puncte, cu Manchester City în frunte, dar în urmă la golaveraj.

Fanii au fost de înțeles supărați pe Vieira, în vârstă de 23 de ani, pentru provocarea sa prematură și prost recomandată, care ar fi putut pune în pericol șansele echipei sale de a lua toate cele trei puncte. Unul a postat pe Twitter:

„Fabio Vieira, se distrează la acest club”

Un altul a intervenit:

„Fabio Vieira a intrat pe teren, a cerut să facă ceea ce făcea Havertz, dar să fie mai creativ. El a împuțit terenul, nu a oferit literalmente UN singur lucru și a fost exclus. Dar toată lumea vă va spune că Havertz a fost rău astăzi și va spune nimic despre el.”

Iată o privire asupra reacțiilor de top pe X, numit anterior Twitter:

Vieira are un gol și trei pase decisive în 13 jocuri în competiții pentru Gunners din acest sezon.

„Am jucat o parte fantastică” – managerul Burnley Vincent Kompany salută Arsenal

Managerul Burnley Vincent Kompany

Managerul Burnley, Vincent Kompany, l-a salutat pe Mikel Arteta pentru munca sa magnifică cu Arsenal de când a preluat conducerea în urmă cu patru ani.

Spaniolul – un fost jucător de la Arsenal – a transformat averea clubului și aproape a pus capăt secetei lor de aproape două decenii pentru titlul de Premier League din sezonul trecut, înainte de a nu se lăsa pe scurt.

Echipa lui Arteta a făcut un început impresionant de nouă campanie – trecând pe locul al doilea în clasament după ce a învins Burnley. Kompany a spus după meciul de la Emirates (conform BBC):

„Nu luăm nimic, am jucat o parte fantastică. Modul în care Mikel face ca echipa să lucreze este remarcabil. Pentru a realiza performanța pe care am făcut-o, ne bazăm pe alți factori, cum ar fi norocul sau momentele individuale, dar pe cele două jocuri de set, asta nu a fost cazul.”

Următoarea călătorie a Arsenal la Brentford pe 25 noiembrie, când acțiunea din Premier League va relua după pauza internațională.