„Mi-a plăcut foarte mult cât de angajat a fost în defensivă astăzi”

Antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta, l-a lăudat pe Oleksandr Zinchenko după demonstrația sa remarcabilă în ultimul lor triumf în Premier League. Arsenal a ieșit învingător cu un scor 3-1 împotriva lui Burnley, un meci în care Zinchenko a jucat un rol esențial.

Internaționalul ucrainean a avut un impact semnificativ în calitate de titular, fiind retrogradat anterior într-un rol de înlocuitor în ultimele două meciuri. Performanța sa dinamică a fost culminată de un gol extraordinar de la marginea zonei.

Arteta l-a remarcat pe Zinchenko în timpul conferinței de presă de după meci, lăudând strălucirea și calitatea fundașului lateral (prin Football London):

„Foarte fericit cu el. Mai ales împotriva acestor echipe, fluiditatea, amenințarea pe care o aduce, spațiile pe care le ocupă și le deschide pentru alți jucători sunt critice. Mi-a plăcut foarte mult cât de defensiv a fost astăzi.

„Golul este un exemplu foarte bun al modului în care trăiește jocul – când mingea este departe de el, el este primul care trece pe minge, de aceea înscrie golul. De asta avem nevoie de la el.”

Statisticile lui Zinchenko din meci au fost la fel de impresionante. A înregistrat 116 atingeri și a completat 82 de pase precise. Perspicacitatea sa defensivă a fost la maxim, câștigând 14 dueluri și executând cinci tacleri reușite.

În plus, a obținut un record perfect cu mingile sale lungi, completând cu succes toate cele șapte încercări.

Pe măsură ce Gunners se pregătesc pentru următoarea lor întâlnire cu Brentford după pauză internațională, forma recentă a lui Zinchenko îl va poziționa ca un candidat probabil pentru selecție.

Arsenal a învins Burnley, urcând pe locul 2 în clasamentul Premier League

Într-o întâlnire pe Emirates Stadium, Gunners au depășit cu 3-1 o echipă solidă din Burnley, catapultându-se pe locul doi în clasamentul de puncte din Premier League. Acum sunt la egalitate la puncte cu liderul Manchester City (27 de puncte).

În special, Clarets au testat hotărârea Gunners, deoarece oaspeții au trebuit să sape adânc pentru a-și asigura victoria. Leandro Trossard a jucat un rol esențial în distrugerea apărării ferme a lui Burnley, marcând un gol crucial chiar înainte de fluierul pauzei.

Această lovitură a marcat sfârșitul rezistenței ferme a oaspeților în prima repriză. Cu toate acestea, șutul deviat al lui Josh Brownhill din minutul 54 a egalat în mod neașteptat scorul, diminuând momentan avântul lui Arsenal.

Cu toate acestea, Gunners și-au recăpătat rapid avantajul, datorită loviturii de cap a lui William Saliba, la doar trei minute și 39 de secunde după egalarea lui Burnley. Apoi, lumina reflectoarelor s-a mutat pe Oleksandr Zinchenko, care s-a bucurat de un gol spectaculos, extinzând avantajul lui Arsenal cu 16 minute rămase.

În ciuda faptului că s-au confruntat cu un eșec târziu cu demiterea lui Fabio Vieira – un cartonaș roșu direct pentru un tackle cu caps pe Brownhill – Gunners au avut disciplina tactică pentru a asigura victoria.