Liga Campionilor. Jucătorii lui Real Madrid au învins-o pe Chelsea în prima manșă a 1/4 de finală

În cadrul primului meci al etapei sferturi de finală din fotbalul Ligii Campionilor, Real Madrid pe Santiago Bernabeu s-a luptat cu Chelsea din Londra.

Oaspeții, conduși de noul comandant șef (fostul jucător al Blues Frank Lampard acționează temporar ca cârmaci), nu au reușit să opună o rezistență decentă gazdelor, deși au încercat.

Drept urmare, clubul din capitala Spaniei a câștigat o victorie destul de încrezătoare – 2:0.

În cadrul lui Real Madrid, Karim Benzema (minutul 21) și Marco Asensio (al 74-lea) au marcat goluri. Totodată, decisive au fost acordate de Vinicius Junior.

fotbal

Este de remarcat faptul că Chelsea a jucat în minoritate mai mult de jumătate de oră în a doua repriză – în minutul 59, arbitrul i-a emis un cartonaș roșu fundașului Benjamin Chilwell.

Însă francezul Benzema, după ce a marcat mingea în acest joc, a atins marca de 90 de goluri în Liga Campionilor.

Într-un alt joc al zilei de la Milano, a avut loc o confruntare italiană – clubul local cu același nume s-a luptat cu liderul campionatului național, Napoli.

Întâlnirea s-a încheiat cu o victorie minimă a rossonerilor – 1:0. Mingea a fost marcată de Ismael Bennacer în minutul 40.