Fotbal. BW. „Neman” cu „Gomel” a marcat 6 goluri, dar nimeni nu a câștigat

În cadrul următoarei runde a Campionatului de fotbal din Belarus, Gomel și Neman Grodno au jucat unul împotriva celuilalt.

Conţinut
  • Și plecăm…
  • Cum au jucat ceilalți?
  • Dinamo Minsk și BATE
  • Liderii campionatului

Echipa vizitatoare a reusit sa puna mana pe primul scor de la startul campionatului. Lupta s-a încheiat cu o remiză super-reușită – 3:3.

Cu toate acestea, deja în minutul șase al meciului, pupile lui Igor Kovalevich au cedat – Denis Kozlovsky a marcat.

Și plecăm…

În minutul 32, Pavel Savitsky a restabilit echilibrul din penalty, iar în minutul 37 Andrey Yakimov l-a pus pe Grodno în avantaj.

fotbal

La începutul celei de-a doua reprize de joc, fotbalistul de la Gomel Yegor Troyakov a tăiat mingea în propria plasă și a oferit astfel oaspeților un avantaj de două goluri.

Dar proprietarii nu aveau de gând să renunțe chiar așa. În curând, restanța a fost redusă de Alexander Anufriev, iar apoi Denis Kozlovsky a stabilit cifrele finale ale întâlnirii – 3:3.

Cum au jucat ceilalți?

Printre alte rezultate, remarcăm victoria în deplasare a „Slaviei” de la Mozyr asupra „Dinamo” din Brest (1:0).

Apropo, pentru mozirieni, Victoria a devenit prima din campionat. Însă pentru echipa din orașul peste Bug, fiasco-ul a fost al treilea la rând, în timp ce „alb-albaștrii” au primit cinci goluri și nu au marcat niciunul.

Pentru prima dată în actualul campionat, Naftan de la Novopolotsk a experimentat și el gustul victoriei, învingând Energetik-BGU la Minsk (1:0).

Dinamo Minsk și BATE

Minsk „Dinamo” a câștigat a treia victorie la rând, după ce a învins „Slutsk” (3:1) acasă.

BATE a vizitat Minsk, întâlnirea s-a încheiat la egalitate – 2:2.

Confruntarea s-a încheiat și cu zerouri seci la Bobruisk, unde localnicul „Belshina” s-a întâlnit cu „Torpila” Zhodino.

Iar Isloch (regiunea Minsk) a provocat o înfrângere zdrobitoare jucătorilor lui Smorgon – 4:0.

Liderii campionatului

După trei runde în campionatul din Belarus, conducă Dynamo Minsk (9 puncte), Torpedo-BelAZ (7), Isloch (6).

Pe locul al patrulea se află campionul în curs Șahtior Soligorsk (6 puncte), dar nu a jucat în turul trei.