„El Clasico” S-a întâmplat înfrângerea lui „Barcelona”, „Real” în finala Cupei Spaniei

În seara zilei de 5 aprilie, atenția a milioane de fani ai fotbalului din întreaga lume a fost concentrată spre Spania – un alt El Clasico.

Conţinut
  • Hat-trick Benzema
  • Momente interesante

De data aceasta – în cadrul semifinalei Cupei țării. Pe legendarul stadion Camp Nou, Barcelona catalană a găzduit Real Madrid.

Era manșa secundă a semifinalelor. În primul meci, care a avut loc mai devreme în capitala Spaniei, Granatul Albastru s-a impus – 1:0.

Și acasă, Barcelona a pierdut devastator – 0:4. Astfel, Real Madrid a ajuns în finală.

fotbal

Hat-trick Benzema

În cadrul învingătorilor, Karim Benzema a marcat un hat-trick (minutul 50; 58 dintr-un penalty; 81).

S-a remarcat și Vinicius Junior (minut 45+1), care, ca întotdeauna, s-a jignit pe cineva și s-a certat cu cineva.

Apropo, jucătorul a fost liniştit multă vreme, inclusiv colegii de echipă.

Notă: în acest sezon a fost deja al cincilea El Clasico. Mai devreme, în campionatul Spaniei (în primul tur) a câștigat și „Real” – 3:1.

Dar în turul doi al campionatului și în meciul pentru Supercupa Spaniei, catalanii au fost mai puternici – 2:1, respectiv 3:0.

Și, după cum am menționat deja, în primul meci din semifinala Cupei Barca, au obținut victoria (1: 0).

Momente interesante

Apropo de confruntarea de ieri, merită spus că Real Madrid a obținut cea mai mare victorie în deplasare în fața Barcelonei din 1963, când jucătorii capitalei s-au impus cu 5-1.

Un alt moment curios: „cremoasa” a ajuns în finala Cupei Spaniei pentru prima dată din 2014. Apropo, apoi în meciul decisiv au învins pe toți Barça – 2:1.

În total, Real Madrid a câștigat prestigiosul trofeu de 19 ori, în timp ce Barcelona – de 31 de ori.

Anul trecut, Betis Sevilla a câștigat Cupa. În actuala finală (6 mai), Madridul se va confrunta cu Osasuna, care pentru a doua oară în istoria sa a ajuns în etapa decisivă a competiției.