După șocul accidentat al lui Wagner: echipa DBB se luptă cu Australia cu multă dramă

actualizări
După șocul accidentat al lui Wagner

Echipa DBB luptă cu Australia cu multă dramă

Ce dramă: în al doilea joc de la Cupa Mondială, echipa națională de baschet a Germaniei trebuie să se descurce fără starul NBA Franz Wagner, dar liderul Dennis Schröder și Compania au avut o performanță remarcabilă împotriva co-favoritei Australiei. Odată cu victoria, echipa DBB aproape că are în sac victoria grupei.

În fața ochilor lui Dirk Nowitzki, baschetbalistii germani au dezamăgit Australia la Cupa Mondială chiar și fără ziua de naștere Franz Wagner și au pus cursul spre victoria de grup. După o performanță extrem de puternică la 85:82 (49:44) împotriva candidatului la titlu în jocul din turul doi preliminar de la Okinawa, biletul pentru turul intermediar este foarte aproape, șansa pentru primul loc este uriașă.

Marți (9:30 a.m. CEST/gratuit la MagentaSport), echipa din jurul căpitanului Dennis Schröder poate trece în runda intermediară cu o nouă victorie în fața Finlandei ca prima din sezonul E. În acest caz, selecția Federației Germane de Baschet (DBB) ar duce un număr maxim de trei victorii în faza a doua a grupelor.

Abia imediat înainte de duelul cu candidații la titlu, Australia, a devenit oficial ceea ce toată lumea bănuia: Franz Wagner nu a putut fi jucat din cauza accidentării la picior suferită în meciul de deschidere împotriva gazdelor Japoniei (81:63). Antrenorul național Gordon Herbert a trebuit să-l înlocuiască pe profesionistul NBA de la Orlando Magic în formația de start, Isaac Bonga a intrat.

Totul trece prin Dennis Schröder

„Bineînțeles că este un eșec pentru noi. Avem obiective mari”, a spus Johannes Voigtmann din cauza eșecului lui Wagner, care a stat pe podea cu o cizmă de susținere lângă echipa atunci când a fost sunat imnul național. „Toată lumea trebuie să facă un pas înainte. Toată lumea trebuie să dea cinci procente în plus.” Și asta a fost mare nevoie împotriva puternicilor australieni, care i-au demontat pe finlandezi în prima lor ieșire la turneul din Japonia, Indonezia și Filipine (98:72). Spre deosebire de victoria obligatorie împotriva co-gazdelor de vineri, a fost împotriva unui adversar puternic fizic, presărat cu nouă profesioniști NBA.

Idolul baschetului german Nowitzki a stat pe margine în Arena Okinawa și a văzut un început perfect. Supleantul Bonga în special a marcat bine la început, după patru minute a fost 16:5. Apoi, Patty Mills a dat rezultate, jucătorul cheie al „Boomers” a scufundat trei puncte de trei puncte într-un timp foarte scurt și a oferit primele 13 puncte ale echipei sale. Duelul așteptat s-a dezvoltat la nivelul ochilor, echipa germană a mișcat bine mingea, Schröder a jucat bine. La pauză, apărătorul era deja la 18 puncte și a rămas fără turnover. Bonga a avut nevoie de tratament pentru o accidentare la umăr în al doilea sfert, dar a revenit în repriza secundă.

Nowitzki a ridicat trei degete când Schröder și-a scufundat al patrulea trei degete pentru a marca 57:53 (minutul 23). Multe au trecut prin playmaker pentru că Wagner a lipsit, dar în sfertul trei (13:22) lucrurile s-au blocat pentru medaliatul cu bronz la Campionatul European. La începutul ultimului sfert, Maodo Lo, care a fost dezamăgitor în această vară, a preluat conducerea în atac. După o rundă de 10:0, echipa germană s-a retras (72:66/33.), Australia a răspuns din nou. În fața a 6.205 de spectatori, golgheterul Schröder (30 de puncte) a făcut 83:81 în ultimul minut, dar apoi a pierdut mingea.Cu o secundă înainte de final, Lo a clarificat victoria cu un lay-up.

După o pauză de o zi, continuăm cu un alt joc important pentru visul la medalie. Germania este favorită împotriva Finlandei în jurul profesionistului NBA Lauri Markkanen și își are soarta în propriile mâini.