Canada stabilește recordul turneului: Finlanda zboară cea mai rapidă ieșire de la Cupa Mondială

Canada stabilește recordul turneului
Finlanda este cea mai rapidă ieșire de la Cupa Mondială

Gazdele din Japonia sărbătoresc o victorie surprinzătoare la Cupa Mondială la Baschet. În lotul german, Finlanda este învinsă de superstarul Lauri Markkanen. Între timp, co-favoriții canadieni fac istorie cu baschetul echipei lor.

Ultimul adversar al Germaniei în turul preliminar, Finlanda, a eșuat cât mai repede posibil la Cupa Mondială la baschet. Echipa din jurul starului NBA Lauri Markkanen a pierdut în mod surprinzător în fața gazdelor Japoniei, pe Okinawa, în a doua zi de joc, cu 88:98 (46:36) și nu mai are șansa de a trece în runda intermediară. Din cauza înfrângerii finlandezilor, echipa germană, care anterior învinsese Australia pe același loc (85:82), a avansat prematur ca câștigătoare a grupei.

Transportată de fani frenetici de acasă în 7374 Okinawa Arena, Japonia a avut un început impresionant – câștigând primul sfert la 22:15. După aceea, se părea că finlandezii se vor retrage mult timp, cu un avans de 10 puncte la pauză. În ultimul sfert, totuși, valul s-a întors, golgheterul japonez Josh Hawkinson (28 de puncte) a dominat, iar suporterii japonezi au sărbătorit fiecare coș precum titlul mondial.

Între timp, colegii favoriți, Canada, au stabilit un record de 128-73 (66-30) în al doilea meci al Grupei H împotriva Libanului, la Jakarta. Nord-americanii și-au oferit reciproc 44 de pase decisive în victoria lor răsunătoare și nu au existat niciodată mai multe pase decisive într-un meci de Cupa Mondială. Canadienii din jurul profesionistului NBA Shai Gilgeous-Alexander au învins deja în mod surprinzător de clar vicecampioana europeană Franța cu 95:65 la start.