A fost o senzație mare. În 1/4 de finală ale Campionatului Mondial de hochei pe gheață, Letonia a învins Suedia

O mare senzație s-a întâmplat în etapa sferturilor de finală ale Campionatului Mondial de hochei. Echipa națională a Letoniei a învins favoriții necondiționați – Suedia.

Pentru prima dată în istoria lor, una dintre gazdele actualului turneu va juca în semifinale.

Dar celelalte gazde – actualii campioni mondiali ai finlandezilor – nu le vom vedea acolo. Au pierdut 1/4 în fața canadienilor.

Apropo, despre senzații. O altă surpriză foarte tare s-a întâmplat în confruntarea dintre Elveția și Germania.

hochei

Acesta din urmă a câștigat pe neașteptate și a ajuns în semifinale. De asemenea, americanii au mers acolo, învingându-i pe cehi.

Cât despre Letonia, ei i-au învins pe formidabilii suedezi cu scorul de 3:1. Prima repriză a fost câștigată cu 1:0, a doua a fost pierdută cu același scor, a treia a fost câștigată cu 2:0.

Ca parte a letonilor care au creat, poate, senzația principală a Cupei Mondiale, golurile au fost marcate de Dans Lokmelis (minutul 13), Miks Indrashis (46) și Janis Jaks (54).

Singurul gol suedez a venit în minutul 30, marcat de Timothy Liljegren.

În semifinale, echipa din statele baltice se va întâlni cu canadienii, care i-au eliminat pe finlandezi de la turneu în sferturile de finală.

Echipa germană, care a lăsat Elveția fără muncă, va înfrunta echipa SUA, care a învins-o pe cehi.

Ambele semifinale sunt programate pentru sâmbăta viitoare, 27 mai.